Pārstāvji no vecākā valodu muzeja pasaulē viesojas Valodu mājā
Pagājušajā nedēļā, 10.–12. augustā, Valodu mājā notika trīs dienas garš darba seminārs, kura ietvaros Latvijā viesojās pārstāvji no Jaunnorvēģu valodas kultūras centra (Nynorsk kultursentrum) Norvēģijā.
Jaunnorvēģu valodas kultūras centrs pārstāv vecāko kādai valodai veltīto muzeju pasaulē. Tas radies, balstoties uz jaunnorvēģu rakstu valodas izveidotāja Īvara Osena (Ivar Aasen, 1813–1896) muzeja, kas tika izveidots 1898. gadā, un joprojām vienā no savām pastāvīgajām ekspozīcijām godā ievērojamo valodnieku Ī. Osenu.
Valodu māja sadarbojas ar Jaunnorvēģu valodas kultūras centru, izstrādājot virtuālu izstādi par jaunnorvēģu un latgaliešu rakstu valodu. Abām valodām ir daudz kopīga, bet tajā pašā laikā tās attīstījušās un tiek lietotas atšķirīgi: jaunnorvēģu valoda ieguva oficiālu valsts statusu jau 1885. gadā un līdzās otrai Norvēģijas oficiālajai valodai – būkmolam to ikdienā lieto ap 600 000 cilvēku Norvēģijā. Savukārt latgaliešu valoda savā attīstības ceļā ir sastapusies ar šķēršļiem, ko izraisījis demokrātijas trūkums noteiktos Latvijas vēstures posmos, tāpēc tā pat pēc 30 neatkarības gadiem nav atguvusi to statusu, kāds tai piemita pirms Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma, lai gan, pēc tautas skaitīšanas datiem, to lieto ap 150 000 cilvēku.
Semināra laikā notika dažādas aktivitātes, kas palīdzēs izveidot modernu virtuālo izstādi. Tika pārrunāti labākie virtuālo izstāžu piemēri un izstāžu izveides teorijas pamati, tika strādāts pie izstādes koncepcijas izveides, kā arī tika organizēta tikšanās ar izstādes mērķauditorijas pārstāvjiem, lai apspriestu, kas šāda veida izstādēs patīk skatītājiem. Diskusija izvērtās patiešām aizraujoša, un tā pierādīja, ka, par spīti nopietnajai tēmai, izstāde varētu būt interesanta plašai auditorijai. Valodu mājā viesojās arī ar Latvijas Radio Latgales studijas žurnālists Ēriks Zeps.
Izstāde, kas top ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda Divpusējās sadarbības fonda atbalstu un ko izstrādā Valodu māja (biedrība “Valodu muzejs”) sadarbībā ar Jaunnorvēģu valodas kultūras centru un biedrību “LgSC”, dos iespēju iepazīt abas valodas, atrast tajās un to vēsturē līdzīgo un atšķirīgo, kā arī iedvesmos un iedrošinās lietot gan šīs, gan katram savu dzimto valodu ar lepnumu. Valodu māja tic, ka valoda un valodas var pasauli padarīt labāku, un ar šo pārliecību tiek veidota arī virtuālā izstāde, lai tā sasniegtu pēc iespējas vairāk skatītāju visā pasaulē.
Vairāk par projektu un īstenotājorganizācijām var uzzināt šeit: Latgaliešu un jaunnorvēģu valodas izstāde: sadarbība un pieredze mūsdienīgu digitālu risinājumu izstrādē.
Informāciju sagatavoja
Elīna Kokareviča,
biedrības “Valodu muzejs” valdes priekšsēdētāja,
elina@valodumaja.lv