Dāgs Eisteins Ennšē “Nemirstības vēsture”
Slavenais mūziķis Fredijs Merkūrijs reiz dziedāja: “Kurš vēlas dzīvot mūžīgi?” Šī nemirstīgā jautājuma vadīts, reliģijas vēstures pētnieks Dāgs Eisteins Ennšē (Dag Øistein Endsjø) grāmatā “Nemirstības vēsture” reflektē par mūžīgās dzīvības esenci. Stāsti par nemirstību parāda, kā, sākot ar grēksūdzēm, dievišķiem brīnumiem līdz pat detalizētiem do-it-yourself aprakstiem, ir mainījusies izpratne par mūžīgas dzīves iegūšanu. Nemirstība ir stāsts par dziedniecību un kanibālismu, saldētavām un pazušanām, seksu ar dieviem un mūžīgām mocībām. Taču vēl vairāk nemirstība ir stāsts par cilvēku cerībām, bailēm no neziņas un nāves un priekšstatiem par to, kāda varētu būt ideālā pasaule.
To nedaudzo lietu vidū, kas visiem cilvēkiem ir kopīgas, ir apziņa par nāves nenovēršamību. Alternatīvas cilvēku prātā pavīd ļoti bieži, taču tās šķiet neīstenojamas. Vai ir iespējams apturēt ķermeni no novecošanas? Kas notiks tad, kad laiks zaudēs varu pār mums? Un kas patiesībā ir tas, kas atšķir Jēzus augšāmcelšanos no zombijiem, kurus var vērot neskaitāmās televīzijas pārraidēs un par kuriem var lasīt grāmatās?
Lai gan joprojām trūkst neapstrīdamu pierādījumu tam, ka no nāves kādam būtu izdevies izvairīties, mēs nevaram izslēgt, ka reiz tas varētu būt iespējams – vai nu ar dievišķu brīnumu, vai zinātnes palīdzību. Bet vai mēs tam būsim gatavi?
“Miljoniem cilvēku ilgojas pēc nemirstības, lai gan nezina, ko iesākt lietainā svētdienas pēcpusdienā.”
Sūzena Erca “Dusmas debesīs” (1943)
Grāmatu no norvēģu valodas tulkoja Jolanta Pētersone. Grāmatas izdošanu atbalstīja NORLA un VKKF.
Grāmatu iespējams iegādāties Valodu mājā, Avotu ielā 33, Rīgā, kā arī “Jāņa Rozes” grāmatnīcās.
Grāmatas cena Valodu mājā – 19,00 EUR.