Valodu māja

Valodu mājaJaunumi▸ Valodu mājas izdota grāmata iegūst balvu…

Valodu mājas izdota grāmata iegūst balvu grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele 2021”

2022. gada 11. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas rīkotā grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele” apbalvošanas ceremonija, kurā tika godinātas skaistākās 2021. gada grāmatas un citi ar grāmatu mākslu un izdevējdarbību saistīti laureāti.

Citu starpā žūrija bija nominējusi divas mūsu izdotās grāmatas – Finna Skorderuda “Nemieru” un Elīnas Kokarevičas “Rēgus” – un atzina, ka Finna Skorderuda grāmata ir pelnījusi balvu dokumentālo izdevumu kategorijā. Liels paldies par novērtējumu!

Norvēģu autora Finna Skorderuda (Finn Skårderud) grāmata “Nemiers” Daces Deniņas tulkojumā sniedz iespēju ieskatīties pasaulē, kurā ar nemieru varētu samierināties. Tās unikalitāti nosaka autora pieeja un forma – tā ir kaut kas pa vidu starp augstvērtīgu daiļliteratūru un kvalitatīvu zinātnisko literatūru. Autors, aplūkojot mūsu laikmeta radītās “smalkās kaites”, kādas tās parādās psihoterapeitiskajā dialogā, runā par kultūru un tās pretrunām, neuzbāzīgi rosinot lasītāju uz individuālu refleksiju un tajā balstīta salīdzinoša pasaules uzskata attīstīšanu.

Grāmatas dizaina koncepcijas pamatā bija vēlme atspoguļot grāmatā analizēto nemieru arī tās vizuālajā noformējumā. Grāmata ir liela, viegla un mīksta, vienlaikus gan ērta, gan neērta. Burti ir lieli, teksts krīt vienlaidus bez atstarpēm starp rindkopām, ik pa laikam saejot kopā vai izejot ārā no lapas un radot vieglu trauksmi, taču joprojām saglabājot labu lasāmību. Burtu izmērs šķietami palēnina lasīšanu, liek “piebremzēt” un uztvert tekstu rūpīgāk, taču vienlaikus atsauc atmiņā bērnību un grāmatas šķirstīšanas prieku, kur vienai pievarētai lapai seko nākamā. Lasīšanas procesu “nomierina” un palīdz sakārtot šķirlente zaļā krāsa.

Grāmatas dizainu izstrādāja Ilze Kalnbērziņa-Prā (“Kolektīvs”), ilustrācijas zīmēja Ernests Kļaviņš. Izsakām pateicību pat atbalstu grāmatas izdošanā Valsts Kultūrkapitāla fondam, Arctic Paper un “Jelgavas tipogrāfijai”. Īpaša pateicība “Jelgavas tipogrāfijai” par papildu balvu – iespēju drukāt nākamo grāmatu ar atlaidi.

Ceremonijā Valodu māju un mūsu izdotās grāmatas pārstāvēja izdevējs Snorre Karkonens-Svensons, dizaineres Ilze Kalnbērziņa-Prā un Zane Zajančkauska no SIA “Kolektīvs” un mākslinieks Ernests Kļaviņš. Konkursa balvu – zelta ābolu – iespējams aplūkot Valodu mājā.

Foto no pasākuma oficiālā arhīva, fotogrāfs: Didzis Grodzs