Valodu māja

Valodu mājaJaunumi▸ Valodu muzejam būs būt!

Valodu muzejam būs būt!

2021. gadā uzsākām vairākus projektus, lai liktu pamatus topošajam Valodu muzejam. Sākotnēji strādāsim pie tā, lai Valodu muzejs eksistētu dažādās platformās, piemēram, digitāli vai mainīgās un ceļojošās izstādēs, līdz būs iespēja atvērt Valodu muzeju kā fizisku telpu.

Viena no pirmajām aktivitātēm, ko esam īstenojuši Valodu muzeja vārdā, ir ekspozīcija par valodām biedrības “Valodu muzejs” telpās – Valodu mājā Avotu ielā 33, Rīgā. Ekspozīcija sastāv no vairākām daļām, piemēram, “Valodu apguve un mācīšana”, “Valoda un vēsture”, “Interesantas valodas” u. c., un to veido atraktīvi apraksti, ilustrācijas un dažādi objekti, to starpā arī mākslas darbi, kas veltīti valodu tēmai un ir īpaši izgatavoti ekspozīcijas vajadzībām, piemēram, mākslinieka Reiņa Gailīša vizuālā eseja un mākslinieka Alekseja Koškina oforti un replikas.

Pateicoties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālajam atbalstam, mums ir bijusi iespēja šo ekspozīciju pilnveidot, piesaistot scenogrāfu un kuratoru un iekļaujot ekspozīcijā jaunus mākslas darbus. Tā rezultātā ekspozīciju tagad papildina jauni apgaismes objekti, kas vienlaikus ir gan mākslas darbi par tēmu “Valoda”, gan veic praktisku funkciju, izgaismojot telpas. Lampas “Valoda” un “Valodu koks” izveidoja Māra Rozīte, kura strādā ar otrreizēji izmantojamiem un izmantotiem materiāliem. Tādējādi mākslas darbi un apgaismes objekti atbilst arī Valodu mājas vērtībām, viena no kurām ir orientēšanās uz ilgtspējīgu un vairākkārtēju materiālu izmantošanu. Arī ierāmējums, kas izmantots ekspozīcijā, lai izstādītu ilustrācijas, ir vairākkārt lietots.

Papildus tam ekspozīcijā iekļauts speciāls apgaismojums, kas pievērš uzmanību un izgaismo tieši eksponātus, lai tos būtu vieglāk aplūkot, kā arī lai tekstus varētu labāk izlasīt. Tā vēsais, zilganais tonis kontrastē ar Māras Rozītes veidoto lampu dzelteno un silto gaismu, veidojot interesantu noskaņu un saspēli ekspozīcijā.

Valodu ekspozīcija ir izstādīta visā Valodu mājā, un pat scenogrāfa un mākslinieka Artūra Arņa veidotais bibliotēkas plaukts ir daļa no tās. Lai sasaistītu jau esošo ar jauno, Artūrs Arnis izveidoja skatloga plauktu, kas formas ziņā imitē lielo bibliotēkas plauktu. Tā mērķis ir kalpot par vietu, kur izstādīt no ārpuses aplūkojamas mainīgas ekspozīcijas. Tā kā pandēmija un tās iespaidā izveidotie ierobežojumi neļauj Valodu mājā uzņemt lielas apmeklētāju grupas, skatloga ekspozīcija, kas ir daļa arī no valodu ekspozīcijas iekšpusē, ir viens no veidiem, kā izstāstīt valodas stāstu. Tieši tā arī saucas projektā izstrādātā un skatlogā aplūkojamā ekspozīcija – “Valoda stāsta”. Tas ir koncentrēts stāsts par latviešu valodu cauri laikiem un to, kā tā veidojusies caur citu valodu ietekmēm un apzinātām valodas veidošanas izvēlēm. Katru vēsturisko posmu ilustrē attēls un viens vārds, kas pavēsta kādu interesantu faktu vai pat vairākus. Piemēram, kā radās vārds “ietve” un par ko strīdējās Rainis un valodnieks Kārlis Mīlenbahs? Lai to uzzinātu, ejot garām Valodu mājai, aicinām uz brīdi piestāt un ielūkoties vēsturē!

Valodu ekspozīcija šobrīd ir vairāk piemērota pieaugušo auditorijai, bet nākotnē plānojam iekļaut tajā arī bērniem un jauniešiem piemērotas sadaļas.

Informāciju sagatavoja
Elīna Kokareviča,
biedrības “Valodu muzejs” valdes priekšsēdētāja,
elina@valodumaja.lv

Projekts “Pirmā Valodu muzeja ekspozīcija: profesionāla pilnveidošana” īstenots ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālu atbalstu 2021. gadā